JAUKU-KU: BUVIMAS ČIA IR DABAR YRA TIKRASIS DŽIAUGSMO ŠALTINIS
Parengė Jurga Liaubaitė
Sklaidydama interneto svetainės „Jauku-ku“ puslapius nejučiomis prisiminiau 2006 m. Kristijono Vildžiūno filmą „Aš esi tu“. Jame vienišas architektas, metęs darbą biure, nusprendžia iš esmės pakeisti savo gyvenimą ir gūdžiame miške pasistato namelį medyje. Tuo metu atrodžiusi netikėta ir inovatyvi idėja, šiais laikais jau nieko nenustebintų. Dvi draugės, jaukuku.lt įkūrėjos – architektė Ieva Benetė ir fotografė Greta Juodžiukynaitė, – jau kelerius metus dalijasi išskirtinių poilsio vietų gamtoje rekomendacijomis ir pristato jaukių, mažų namelių kolekciją.
Jauku-ku.lt įkūrėjos Ieva Benetė ir Greta Juodžiukynaitė, „Sesė saulė“ nuotrauka
NAMELIS MEDYJE
„Jauku-ku“ interneto svetainė atsirado jau daugiau nei prieš trejus metus, 2019 m. lapkričio mėnesį. Tuo metu aktyviai kūriau ir pati stačiau namelį medyje savo kaime Verebiejuose, Alytaus rajone. Norėjosi dalytis savo statomo namelio progresu ir kitais projektais, skleisti nedidelių namelių, tvarumo, poilsio gamtoje idėjas – nusprendžiau sukurti tam svetainę, – apie projekto pradžią pasakoja I. Benetė. – Idėją, kad noriu dirbti su mažais nameliais, sugalvojau dar studijuodama. Tuomet po studijų net buvau išvykusi į praktiką šia tema – 2016 m. Vokietijoje įmonėje „Baumraum“ projektavau ir stačiau namelius medžiuose. Grįžusi į Lietuvą, nepaleidau šios minties, – kai pasidalijau savo nameliu, norėjosi parodyti ir kitas įdomias nakvynės vietas. Tuo metu Lietuvoje tokio pobūdžio poilsio vietų buvo dar tiek nedaug, jog tikrai nemaniau, kad „Jauku-ku“ virs tęstine veikla!“
Paukščių namelis medyje Verebiejuose, „Sesė saulė“ nuotrauka
G. Juodžiukynaitė, prieš prisijungdama prie „Jauku-ku“ ir pradėdama dirbti su Ieva, namelių atradimais dalydavosi savo Instagram paskyroje. Pirmieji nameliai „Atokampis“ ir „Varėna Treehouse“ pastatyti 2017–2018 metais. Pašnekovė džiaugiasi, kad tuo metu turėjusios po vieną namelį, dabar šios vietos turi jų po keturis.
Atokampis, „Sesė saulė“ nuotrauka
Varėna Treehouse, „Sesė saulė“ nuotrauka
JAUKŪS PABĖGIMAI Į GAMTĄ
„Prisimenu, kad pradžioje aš tiesiog ant pirštų suskaičiavau vietas, kur galėčiau parašyti, – jų buvo gal 6–7 ir man atrodė, kad tai viskas, ką turime ir artimiausiu metu turėsime Lietuvoje. Vieni iš pirmųjų mūsų partnerių – „Rest in Forest“, „Getaway to forest cab“, „Asalnų stovyklavietė“. Esame dėkingos, jog jie patikėjo ir pasitikėjo mumis ir mūsų idėja nuo pat pradžių! Mūsų džiaugsmui – kaip tik tuo metu maži nameliai Lietuvoje pradėjo dygti lyg grybai po lietaus ir dabar mes vos spėjame dalytis gražiomis naujienomis“, – šypsosi moterys.
Getaway to forest cab, „Sesė saulė“ nuotrauka
Pašnekovės tiki, kad savo vykdoma veikla padeda žmonėms susiplanuoti mažus gamtiškus pabėgimus, pasidžiaugti Lietuvos gamta. „Jauku-ku“ patiks visiems, kurie mėgsta derinti gamtą ir nuotykius su jaukumu, ramybe, patogumu ir estetika. Svajojantiesiems apie nuosavą namelį ar planuojantiesiems atverti naujo namelio duris svečiams – architektės Ievos ir fotografės Gretos sukaupta patirtis gali padėti šias svajones įgyvendinti.
Asalnų stovyklavietė, „Sesė saulė“ nuotrauka
NESIBAIGIANTYS ATRADIMAI
„Mane nuo mažens žavėjo gamta ir menas, – sako I. Benetė. – Pasirinkau architektės profesiją, tad maži nameliai gamtoje puikiai atitinka mano vertybes. Juose galima pajusti stiprų ryšį su gamta, pabūti joje esant bet kokiam orui. Taip pat toks poilsis padeda pajausti, jog tikrai laimei daug nereikia.“
„Maži nameliai mane traukia begaliniu jaukumu ir nuotykių dvasia, – antrina G. Juodžiukynaitė. – Mėgstu laiką leisti lauke, bet turėti galimybę atsipalaiduoti komfortiškoje aplinkoje. Esu fotografė, gyvenu matydama mažus, estetiškus momentus – namelių idėja visus šiuos dalykus puikiai sujungia. Mažuose nameliuose vyksta lėtas gyvenimas, o juos supanti aplinka siūlo nesibaigiančių atradimų – jeigu ne gyventi, tai bent jau pabėgti savaitgaliui į tokias vietas yra be galo gera.“
Doyou place, „Sesė saulė“ nuotrauka
Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos rinkdamosi objektus atsižvelgia pašnekovės, yra lokacija ir vietos dydis. „Jauku-ku“ bendruomenei pristatomi maži, 2–6 asmenims skirti, nuošaliau, privačiose vietose, arčiau gamtos esantys nameliai. Kiti kriterijai yra šiek tiek abstraktesni, ne taip lengvai apibrėžiami, dažnai kiekvienu atveju atskirai abiejų projekto kūrėjų išdiskutuojami. Svarbus vietos jaukumas, autentiškumas, išskirtinumas savo lokacija ar architektūrine išraiška. Taip pat didelę įtaką daro vietos savininkai, kurie gali pasidalyti patrauklia vietos istorija, praturtinti viešnagės patirtį papildomomis veiklomis.
Paukščių namelis medyje Verebiejuose, „Sesė saulė“ nuotrauka
„Aptardamos praeitus metus skaičiavome, kad 2022 m. nebuvo nė vieno mėnesio, kurį būtume praleidusios neaplankydamos nors vienos poilsio vietos. Kartais keliaujame abi kartu, kartais – pasiskirstome po vieną, kad spėtume aplankyti daugiau. Mums svarbu pamatyti vietas gyvai, susipažinti su namelių savininkais, pajausti atmosferą – tai padeda gyviau, tikriau, asmeniškiau pristatyti namelius ir po to turėti galimybę parekomenduoti žmonėms tai, kas atlieptų konkrečius jų poreikius. Rezervacijos sistemoje šiuo metu turime tik keletą vietų, kurių nesame aplankiusios, ir tikimės, kad šį sezoną aplankysime ir jas“, – mintimis dalijasi Ieva ir Greta.
ŠIRDŽIAI MIELA IDĖJA
„Jei reikėtų ant svarstyklių dėti darbą ir talentą – mūsų atveju jas tikrai nusvertų darbas, – paklaustos apie veiklos sėkmės formulę sako pašnekovės. – Nors mūsų veiklą lydi sėkmė (valio!), skiriame nemažai laiko ir jėgų, kad projektas augtų. Sudėtingiausi ir laikui imliausi darbai (pavyzdžiui, rezervacijos sistemos diegimas ir palaikymas) dažniausiai juk yra nematomi galutiniam vartotojui, bet mes galime pasidžiaugti, kad dalį darbų, kurie lieka už kadro, galime daryti jaukiuose nameliuose, sėdėdamos šalia židinio ir pro langą žiūrėdamos į besikeičiančią gamtą. Tad galime sakyti, kad „Jauku-ku“ variklis – širdžiai miela idėja, kuria abi tikime ir didžiuojamės. Manome, kad siekiant sėkmės, svarbu pasirinkti tinkamą darbo sritį, kurioje džiugina ne tik rezultatas, bet ir procesas. Taip pat svarbu – vertybiškai panašūs žmonės, su kuriais dirbi. Geroje komandoje gali ne tik pasidalyti darbais, bet ir diskutuoti, dalytis patirtimis, nuomonėmis. Pabaigai – būtina rasti erdvės darbams aptarti ir naujoms mintims generuoti. Neleidžiame sau užsisukti kasdieniuose darbuose ir, dažniausiai keliaudamos aplankyti namelių, skiriame daug laiko pokalbiams – taip gimsta geriausi problemų sprendimo būdai, prisijaukinamos net ir labiausiai jaudinančios idėjos.“
Nors visur girdi, kad būtina turėti ilgalaikių svajonių, kad jos tikrai išsipildytų, Ieva ir Greta nėra tikros, ar tokią konkrečią penkmečio viziją turi. Tačiau tikrai gali pasakyti, kad „Jauku-ku“ gimė kaip idėjinis projektas, tad ir toliau augins jį taip, kaip sako jų širdys.
Vaizdas beržų namelio prieigose, „Sesė saulė“ nuotrauka
„Norime, kad ši veikla pirmiausia neštų džiaugsmą mums ir būtų naudinga „Jauku-ku“ bendruomenei, tad jeigu artimiausius (trejus ar penkerius) metus projektas augs taip pat smagiai, kaip kad augo nuo veiklos pradžios, – mes būsime laimingos ir dėsime pastangas, kad jis klestėtų. Atsižvelgiant į tai, kiek daug tokių mažučių poilsio vietų per pastaruosius dvejus trejus metus Lietuvoje atsirado, galime drąsiai teigti, kad lietuviai šia poilsio idėja susidomėjo ir žavisi. Žmonėms norisi privatumo, ramybės, galimybių atsitraukti iš skubančio pasaulio“, – įsitikinusios pašnekovės.
Sau ir klientams jos nori palinkėti to, ko visada pritrūksta, – atrasti kokybiško laiko sau ir savo artimiesiems, jausti ramybę ir ryšį su mus supančiu nuostabiu pasauliu.