„MARGAS MIŠKAS“: SPALVŲ, FORMŲ IR EMOCIJŲ ĮVAIROVĖ
Parengė Jurga Liaubaitė
Šeimos narėms ir geriausioms draugėms Ievai Kupstienei ir Juditai Krasauskienei, prieš daugiau nei šešerius metus įkūrusioms rankų darbo žaidimų gamybos ir nuomos verslą „Margas miškas“, smagiausia, kai savęs pristatinėti nereikia ir tai už jas padaro jų mylimi klientai. Visi pavadinimai – kūrėjos, pramogų organizatorės, žaidimų nuomotojos – tinka, nė vieno iš jų moterys nesibaido, tačiau save pristatytų kur kas paprasčiau: „Esame tos, kurios gyvena tarp žaidimų ir su tuo sieja savo gyvenimą. „Margas miškas“ mums asocijuojasi su įvairove, ne tik spalvų, bet ir formų, emocijų. Siekiame, kad mūsų žaidimuose pramogą surastų kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo amžiaus ar socialinio statuso. Norime, kad jie būtų margi ir skirtingi, koks ir yra mus supantis pasaulis.“
„Margas miškas“ įkūrėjos, iš kairės Judita Krasauskienė ir Ieva Kupstienė, nuotrauka iš asmeninio archyvo
NUO
NAMŲ GARAŽIUKO IKI SAVŲ DIRBTUVIŲ
„Veikla gimė labai organiškai, nebuvo jokio planavimo ar verslo planų rašymo, tiesiog turėjome tikslą pagyvinti savo ir savo artimųjų šventes, – apie verslo pradžią pasakoja pašnekovės. – Po jų sulaukdavome prašymų išnuomoti žaidimus, draugai ir draugų draugai susirasdavo mus ir rašydavo. Supratome, kad reikia šitai veiklai duoti šansą. Pradžioje veiklą vykdėme iš namų garažiuko, o vėliau išsiplėtėme iki didelių dirbtuvių Kaune.“
„Pirmiausia mediniai gaminiai mums labai gražūs! Šią medžiagą pasirinkome ir dėl paprastumo, tačiau vėliau supratome, kad nieko paprasto čia nėra. Mediena kraiposi, linksta ir lūžta, o norint dirbti su medžiu, reikia suprasti visas jo savybes. Mes abi – gamtos vaikai, didžiąją dalį laisvo laiko stengiamės leisti gamtoje su šeima, tad darbas su medžiu kažkuria prasme taip sava“, – džiaugiasi pasirinkimu Ieva ir Judita.
Kaladėlių bokštas, nuotrauka Martynos Stasiulionytės Photography
„Margo miško“ kolektyvas daug dėmesio skiria detalėms, stengiasi, kad žaidimai būtų ne tik smagi pramoga, bet ir stilinga kiekvienos šventės detalė. Nėra nieko gražiau nei natūralumas, tad mediniai žaidimai padeda išreikšti tą grožio sampratą. Kūrėjams smagiausia, kad sulaukia daug komplimentų iš savo klientų, kad šie dideli mediniai žaidimai atitinka jų švenčių stilistiką ir tampa šventės pramogų kampeliu. Tai įkvepia, skatina neišeiti iš šių rėmų ir tik plėsti asortimentą pasiūlant klientams dar daugiau nematytų medinių lauko ar vidaus pramogų. Šiuo metu „Margas miškas“ turi žaidimų nuomos punktus Vilniuje, Kaune, o vasaros metu ir Palangoje.
KAI VALANDŲ PAROJE PER MAŽA
„Tiesą pasakius, nė viena iš mūsų nesvajojome apie tokią veiklą, – prisipažįsta pašnekovės, – ji atėjo labai natūraliai, iš poreikio praturtinti savo šventes. Jei kažkas kada būtų pasakęs, jog turėsime žaidimų nuomos verslą, nebūtume net patikėjusios, nes apskritai tokio medinių žaidimų šventėms nuomos verslo dar net nebuvo Lietuvoje. Į šią veiklą atkeliavome iš skirtingų sferų (Ieva dirbo personalo ir transporto, o Judita – restoranų ir renginių srityse). Iš pradžių „Margas miškas“ buvo tik hobis po darbo, bet pamažu „įsisukome“ taip, kad valandų paroje tapo per maža ir visą savo energiją skyrėme tik šiai veiklai.“
Medinių žaidimų kūrimo procesas, nuotrauka iš asmeninio archyvo
„Vaikystėje kieme žaisdavome įvairiausius žaidimus: klases, šokinėdavome per virvutę. Mokykloje populiarūs buvo tie žaidimai, kuriuos galėdavome nupaišyti ant popieriaus lapo: kryžiukai ir nuliukai, laivų mūšis ar kartuvės. Didžiąją dalį šių žaidimų perkėlėme ant medinio paviršiaus. Verslą kūrėme dviese, tačiau nė vienai iš mūsų darbas su medžiu nebuvo iki tol artimas“, – patirtimi dalijasi kolegės.
Moteris
labiausiai žavėjo idėja ir jausmas, kad tai yra ta veikla, kurią nori vykdyti,
kas rytą su džiaugsmu keltis ir kiek galima ilgiau būti, kurti, gaminti.
Kiekviena atsinešė savo patirtis ir papildė viena kitą, o meilė medžiui atėjo
savaime. Pirmas sukurtas gaminys buvo įvairiausių lauko žaidimų komplektas,
kurį šeima naudojo asmeninėje šventėje. Vaikai šventėse paprastai nesunkiai
randa veiklos, o dėl suaugusiųjų kilo dilema – kuo krikštynų metu užimti draugus,
senelius ir kitus suaugusius svečius. Kaip visus suburti, kad juos sujungtų bendra
veikla ir emocija.
Stalo žaidimas „Kryžiukai ir nuliukai“, nuotrauka iš asmeninio archyvo
„Ieškojome būdų, kaip praturtinti savo šventę, ir nieko neradusios Lietuvos rinkoje ėmėmės iniciatyvos, – sako medinių žaidimų kūrėjos. – Prisižiūrėjusios daug užsienio idėjų, jas interpretavome savaip, į pagalbą pasikvietėme savo vyrus, brolius ir pirmuosius mūsų lauko žaidimus gaminomės patys. Atsimename, kaip atrodė patys pirmieji žaidimai, dabar turėtume jiems nemažai kritikos, o tuo metu jie mums buvo tobuli! Rezultatas ir jausmas matant žaidžiančius šventės dalyvius buvo puikus ir, gavusios teigiamą grįžtamąjį ryšį, supratome, kad keliaujame tinkama linkme. Beje, pirmasis mūsų pagamintas Kaladėlių bokštas išliko, tik kitokiu pavidalu – įsikūrę naujas dirbtuves, pagaminome stalą savo klientams, kurio kojos padarytos iš būtent šio XXL bokšto kaladėlių.“
MYLIMAS DARBAS
I. Kupstienė ir J. Krasauskienė džiaugiasi, kad pasaulis dabar yra pasiekiamas keliais klavišų paspaudimais, tad idėjų randa visur, bendrauja su užsienyje žaidimų nuoma užsiimančiomis įmonėmis. Dalijasi patirtimi apie tai, kas „veikia“ ir kas ne. Dažnai naujų žaidimų idėjos gimsta stebint jau egzistuojančius žaidimus, suteikiant jiems papildomą funkcionalumą ar gabaritus. Dažnai kūrėjos per užklausas sulaukia prašymų ir iš pačių klientų.
„Margas miškas“ – mediniai stalo žaidimai, nuotrauka Jurgita Lukos Photography
„Kai dirbi tokį darbą, tavo visas pasaulis sukasi apie naujus žaidimus, todėl idėjos atkeliauja iš skirtingų pusių. Mums labai patinka posakis: „Rask mylimą darbą ir tau niekada nereikės dirbti.“ Manome, kad tokį darbą radome, todėl mūsų formulė būtų tokia: 1 proc. talento ir 99 proc. MYLIMO darbo. Į priekį mus veda troškimas dar daugiau švenčių papuošti savo žaidimais“, – sėkmės receptu dalijasi pašnekovės ir yra be galo laimingos, kad dirbdamos šį darbą gali save išlaikyti.
ŽAIDIMAMS AMŽIUS NE RIBA
„Mūsų žaidimus jau išbandė prezidentai, dar norėtume, kad jais sužaistų ir karaliai, – šypsosi draugės. – O jeigu rimtai, jie skirti visiems – neturi jokių nei amžiaus, nei socialinių barjerų. Svarbu, kad asmuo būtų nusiteikęs žaisti. Neretai lauko žaidimai nuo kėdžių pakelia net didžiausius skeptikus. Priežastis paprasta: jie nesudėtingi, lengvai perprantami ir azartiški, o emocijos žaidžiant tampa nesuvaldomos. Mūsų nuomojamus lauko žaidimus dažniausiai renkasi jaunieji vestuvių šventei, įmonės savo vasaros piknikui ar kalėdiniam vakarėliui. Taip pat lauko žaidimai – populiarus pasirinkimas organizuojant suaugusiojo ar vaiko gimtadienio šventę gamtoje, krikštynas ar tiesiog pikniką su draugais. Mums smagiausia išgirsti klientų atsiliepimus, kad negalėjo savo svečių sukviesti prie stalo, nes veikla tokia įtrauki, kad žaidė nuo mažiausio iki vyriausio šventės dalyvio.“
Galvosūkis „Šoklys“, nuotrauka iš asmeninio archyvo
„Margas miškas“ turi ir atskirą medinių stalo žaidimų liniją ne nuomai, o pardavimui. Tai nedideli kūrėjų rankomis pagaminti azartiški stalo žaidimai – galvosūkiai. Šiuos žaidimus gali rinktis nuo mažiausio iki vyriausio žaidėjo.
Ateityje rankų darbo žaidimų gamybos ir nuomos verslas „Margas miškas“ tikisi toliau augti ir keliauti už Lietuvos sienų. Jau dabar kūrėjai sulaukia užklausų ir pasiūlymų plėsti veiklą, tačiau supranta, kad tam dar turi pasiruošti. „Penkerių metų tam turėtų pakakti, – įsitikinusios pašnekovės. – Savo sekėjams ir klientams norime palinkėti nenustoti žaisti, nes, kol žaidi, tol esi jaunas. Vokiečių filosofas F. V. Nyčė sakė: „Kiekviename žmoguje yra vaikas, kuris nori žaisti.“