„KUMUTIS“: NUO SAVOMIS RANKOMIS UŽAUGINTŲ JAVŲ IKI TRADICINIŲ ŠIAUDINIŲ GAMINIŲ
Parengė Jurga Liaubaitė
„Anksčiau šiaudai buvo labai vertinami ir plačiai taikomi. Juos naudojo stogams dengti, krepšiams, skrybėlėms, batams pinti, kalėdinės eglutės žaisliukams ir sodams gaminti, – sako draugiškų aplinkai produktų gamintojo ir platintojo „Kumutis“ įkūrėjas Aivaras Šerėjus. – Ilgainiui ši natūrali medžiaga buvo pamiršta, tačiau pastaruoju laikotarpiu daugelis renkasi tvaresnius produktus, ieško Lietuvoje sukurtų gaminių, domisi senosiomis tradicijomis.“ Šiandien plačiau pakalbėsime apie besikeičiančias žmonių vertybes, draugiškus aplinkai produktus ir šiaudus – puikią kūrybinę medžiagą.
Draugiškų aplinkai produktų gamintojas ir platintojas „Kumutis“, nuotraukos iš asmeninio archyvo
KAS
SIEJA SĄMONINGĄ VARTOJIMĄ IR RAUDONPILVĘ RUPŪŽĖLĘ
„Tiesa pasakius, „Kumučio“ projektas prasidėjo gan greitai ir spontaniškai po lemtingo susitikimo su Bea Johnson – „Zero waste“ šalininke ir propoguotoja, – pasakojimą pradeda Aivaras. – Jos istorija bei įkvepianti kalba paskatino būti ne vien tik sąmoningu vartotoju, bet ir daryti įtaką platesniam žmonių segmentui. Iš karto kilo mintis imtis konkrečių veiksmų siekiant sumažinti vienkartinio plastiko naudojimą. Interneto platybėse jau prieš kurį laiką teko matyti įvairių vienkartinių šiaudelių alternatyvų, tačiau, pradėjus domėtis realia situacija Lietuvoje, pasirodė, kad didžioji dalis kavinių ir restoranų naudojo plastikinius šiaudelius.“
Pašnekovas
džiaugiasi, kad dar iki prasidedant vienkartinių plastikinių šiaudelių
draudimui „Kumutis“ šimtus tūkstančių jų pakeitė ekologiškais ir pastūmėjo ne
vieną verslą atrasti tvarių sprendimų. Ilgainiui projekto kursas gerokai
pasikeitė. Atgimstanti sodų rišimo tradicija ir žmonių susidomėjimas lėmė naują
šio projekto sritį – šiaudų rankdarbiams paruošimą, kūrybinių rinkinių
kūrimą, bendradarbiavimą su tautodailininkais.
Rankų darbo šiaudiniai žaisliukai, nuotrauka iš asmeninio archyvo
„Kumutis“
visiems tarsi girdėtas žodis, tačiau kokia jo prasmė, daugeliui nėra žinoma.
Vieniems pavadinimas siejasi su kūma ir kūminu – krikšto tėvais, su kūmu –
bičiuliu, draugu. Kitiems kūmutė – laputė ar net įspūdinga raudonpilvė
rupūžėlė, kuri skleidžia melodingus garsus, primenančius kukavimą“, –
tikrąją pavadinimo prasmę A. Šerėjus palieka paslaptyje ir skatina visus
domėtis.
TRADICIJŲ PUOSELĖJIMAS
Draugiškų aplinkai produktų gamintojas kviečia visus pažinti senuosius amatus iš šiaudų ir siūlo išbandyti kūrybinius rinkinius. „Kumutis“ ne tik kuria produktus, bet ir glaudžiai bendradarbiauja su Lietuvos tautodailininkais. Siūlo įsigyti jų rankų darbo dirbinius: šiaudinius sodus ir žaisliukus. Sodais žmonės mielai puošia namus, kūrybinius rinkinius tradiciškai dovanoja vestuvių, vestuvių metinių ar krikštynų proga, per didžiąsias metų šventes – šv. Kalėdas, šv. Velykas.
Rinkinys „Šeimos sodo vėrimas“, nuotrauka iš asmeninio archyvo
„Šiaudinių sodų ir žaisliukų kūrimas yra skirtas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Užsiėmimai su šiaudais vyksta darželiuose ir mokyklose. Rankdarbiai iš šiaudų domina įvairias bendruomenes, bendraminčių ar bendradarbių grupes. Užsiėmimus su šiaudais organizuoja ir užsienyje gyvenantys lietuviai. Visoms šioms veikloms įgyvendinti siūlome įsigyti šiaudų ir kitų pagalbinių priemonių – adatų, siūlų, – apie jų vystomus produktus ir veiklas pasakoja „Kumutis“ įkūrėjas. – Tiems, kurie nori savarankiškai išbandyti sodų rišimą, žaisliukų gamybą, esame paruošę kūrybinius rinkinius. Šie rinkiniai suteikia galimybę pažinti ir puoselėti sodų rišimo tradiciją bei pasipuošti namus savo rankų darbo gaminiais. Kūrybiniai rinkiniai sukurti įdomiai, prasmingai ir kokybiškai praleisti laiką. Kūryba iš šiaudų lavina loginį ir erdvinį mąstymą, skatina susikaupimą, kruopštumą bei atidumą. Tai puiki dovana mėgstantiems kurti, mylintiems gamtą ir ieškantiems tvarių sprendimų. Tai taip pat išskirtinė, jauki rankų darbo lauktuvių dovana užsienyje gyvenantiems draugams. Visi rinkiniai turi išsamias instrukcijas tiek lietuvių, tiek anglų kalbomis.“
DARYTI PRASMINGUS DARBUS
Gamta ir ekologija Šerėjų šeimos gyvenime užima labai svarbią vietą. Jų siekis po savęs palikti kuo mažiau atliekų, noras prisidėti prie gamtos saugojimo, tvaresnio gyvenimo ir švaresnės aplinkos paskatino pradėti veiklą su produktais, kurie mažintų plastiko naudojimą. Didžiausias jų įkvėpimas yra meilė gamtai ir savo gimtam kraštui, nuoširdus noras daryti prasmingus darbus, puoselėti senąsias tradicijas ir jas perduoti kitai kartai.
Javų derliaus nuėmimas, nuotrauka iš asmeninio archyvo
„Rankomis pasėti, laukuose kruopščiai po vieną surinkti, išvalyti ir sukarpyti natūralūs javų šiaudeliai. Pradėjus realizuoti gimusias idėjas, užplūsta geros emocijos. Kai sulaukiame susidomėjimo, suprantame, kad ne veltui dedame tiek pastangų“, – savo veikla džiaugiasi pašnekovas.
Vyras tiki, kad po penkerių metų „Kumutis“ bus labiau žinomas ir galės pasiūlyti daug unikalių vietinių produktų bei veiklų.
„Daryti tai, kas tau patinka ir teikia džiaugsmą kitiems, artimųjų palaikymas yra pagrindinė varomoji jėga, o visa kita yra darbas“, – įsitikinęs mėgstama veikla užsiimantis Aivaras Šerėjus.