DVI PANČIAKOS: SUNEŠIOK IKI SIŪLO GALO
Parengė Jurga Liaubaitė
Kartais suabejojame, ar savo gyvenime pradėję taikyti tvarumo principus, galime ženkliai prisidėti prie klimato kaitos pokyčių stabdymo, masinio mūsų planetos užterštumo mažinimo, apie kuriuos tiek daug kalbama. Didėjant žmonių vartojimo sąmoningumui, kuriasi vis daugiau iniciatyvų, skatinančių žmones tai daryti aktyviau. Prisiminkime, kad viskas pirmiausia prasideda nuo mūsų pačių aplinkos, ir nereikėtų galvoti, kad vienas lauke ne karys. Girdėdama apie didelius išmetamos tekstilės kiekius, kenkiančius mūsų planetai, mezgėja Kristina Petroševičienė atkreipė dėmesį į siūlus, kurie – ne mažesnė problema. Noras bent dalį siūlų panaudoti dar kartą ir prisidėti tuo prie mažesnės taršos pastūmėjo moterį įgyvendinti projektą „Dvi Pančiakos“.
Projektas „Dvi Pančiakos“, nuotraukos iš asmeninio archyvo
PANČIAKOS, PRIVERČIANČIOS ŠYPSOTIS
„Pirmąkart nelikau sužavėta mezgino, nes nerti vašeliu pasirodė lengviau, – pasakoja pašnekovė. – Bet studijų metais prisiminiau, kad moku megzti, ir supratau, kad vis dėlto mezgimas yra mano aistra.“ Vienas iš pirmųjų Kristinos mezginių – šalikas, kurį dar mokykloje išmokė megzti mama. Vėliau – pačios sugalvotas megztinis, nuo kurio viskas įsisuko rimčiau. Dviejų vaikų mamai projekto „Dvi Pančiakos“ idėja kilo labai natūraliai – besitvarkant savo turimų siūlų likučius. „Supratau, kad turiu daug siūlų likučių ir kad juos tikrai galima panaudoti dar kartą. Nematau būtinybės, kad kojinės būtų vienodos, jei abi šildo, – sako Kristina Petroševičienė. – Tokios kojinės daug labiau pagyvina dieną, kai kaskart, pamatęs spalvas, gali nusišypsoti.“
Projekto pavadinimui buvo pasirinktas artimas močiutės dzūkės vilnones kojines apibūdinantis tarmiškas žodis pančiakos.
BE DIRBTINUMO
Šalia šeimos ir dviejų vaikučių auginimo mezgimas Kristinai yra vienas iš mylimų darbų. Jos mezginiai ir kuriamas projektas skirtas žmonėms, kurie supranta tvarumo prasmę, myli gamtą, šilumą ir mėgsta išsiskirti. „Pradėti šią veiklą nebuvo sunku. Ilgiau užtruko vizualas ir visko paviešinimas. Nesinori dirbtinai reklamuotis, nes tai labiau #lowwaste projektas, bet tuo pačiu norisi, kad žmonės apie jį žinotų“, – mintimis dalijasi moteris. Priemiestyje, gamtos apsuptyje, rekonstruotame sodo namelyje gyvenanti Petroševičių šeima, kiek pavyksta, stengiasi ir patys gyventi tvariau. Pakeltose daržo lysvėse sau augina daržoves, rūšiuoja atliekas, kompostuoja, naudoja daugkartinius indus, stengiasi antrą, o kartais ir trečiąkart panaudoti daiktus ir jų per daug nekaupti.
Pančiakos, priverčiančios šypsotis, nuotraukos iš asmeninio archyvo
NESUSTOTI KURTI
K. Petroševičienė sėkmės formulės sakosi neturinti. Didžiausias motyvatorius, kuris veda moterį į priekį, yra noras kurti. Savo mezgamoms pančiakoms ir terboms įkvėpimo ji semiasi gamtoje, spalvose, bendravime.
„Tikiu, kad po 5 metų žmonės mieliau rinksis tvarius produktus, kaip „Dvi Pančiakos“, o ne masinės gamybos“, – žmonių sąmoningumu įsitikinusi kūrėja. Sau ji linki nenustoti kurti ir judėti į priekį, o sekėjams ir jos mezginių pirkėjams taria: „AČIŪ!“