KOL TIKI STEBUKLAIS – VAIKYSTĖ NEMIRŠTA!
Parengė Jurga Liaubaitė
Ne vieną žymų rašytoją ir poetą kūrybai įkvėpęs Anykščių kraštas, šalia ošiantis Antano Baranausko apdainuotas Anykščių šilelis, per miestą tekanti Šventosios upė ir šiandien nestokoja atsidavusių menui, kūrybinį darbą mylinčių ir savą kraštą garsinančių žmonių. Šiaurės rytų Lietuvos mieste – Anykščiuose įsikūręs Anykščių menų inkubatorius (AMI) šiuo metu jungia 14 šio krašto kūrėjų rezidentų ir 10 alumnų. Apie kūrybinio kelio pradžią, įkvėpimą ir atsidavimą idėjai kalbamės su viena iš AMI reziduojančių menininkių, prekių ženklo „By dite“ įkūrėja Vaida Prusakova.
Tekstiliniai žaislai, nuotraukos iš asmeninio „By dite“ archyvo
„Vaikystėje mažytę mane visi vadino Vaidyte, o aš negalėdama ištarti sakydavau: „Ditė nori“, – pavadinimo „By dite“ gimimo istoriją pasakoja pašnekovė. Iš natūralių medžiagų tekstilines lėles ir žaislus kurianti moteris sakosi vaikystėje rankdarbių nemėgusi. Darbų pamokoms darbelius siuvinėdavusi arba nerdavusi mama. Vienintelis daiktas, kėlęs susidomėjimą, buvo močiutės kojinė siuvimo mašina, tačiau mergaitė net nesusimąstė, kad siuvimas ateityje taps pagrindine jos veikla. Anuomet labiau galvojo apie archeologės ar bibliotekininkės profesiją. Nors šios svajonės ir neišsipildė, smalsumas, kruopštumas, pomėgis skaityti ir domėtis naujovėmis atvedė Vaidą į dabartinį jos kūrybinį kelią. „Nuo mažų dienų labai mėgstu skaityti, ypač pasakas, ir, kaip dabar vadina, „fantazy“ stiliaus knygas, – sako dviejų suaugusių vaikų mama. – Gal todėl tos pasakos ir nepaleidžia. Vidinis manyje tūnantis vaikas dalijasi žaislais su pasauliu.“
Emocinės lėlės, nuotrauka iš asmeninio „By dite“ archyvo
Kūrėjos rankose, atrodytų, pavienės medžiagų atraižos jungiasi į visumą ir tampa tikrais meno kūriniais. Pradedant įvairiais gyvūnėliais / žvėreliais, lėlėmis, baigiant jaukiomis interjerą papildančiomis detalėmis. Daugelis V. Prusakovos kuriamų žaislų yra emociniai. Pasaulyje jiems apibūdinti paplitęs Tildos pavadinimas. Pirmasis toks žaislas 1999 m. buvo pasiūtas Norvegijoje pagal 25-erių metų dailininkės Tony Finnanger dizainą. Daugeliui nebuvo aišku, ką tas pasiūtas žaislas vaizdavo, bet tai nesutrukdė šiam pomėgiui pasklisti ir tapti mėgstamam visame pasaulyje. Šio tipo žaislai turi vieną bendrą bruožą – mažyčius taškelius, vaizduojančius akis ir rausvus skruostus. „Vaikai rodo tikrąsias emocijas – ir džiaugsmą, ir pyktį. Tai nesuvaidinta, neužgožta. Todėl ir kuriu emocinius žaislus, – sako moteris. – Juk kai vaikas ryte atsikelia blogos nuotaikos, o lėlė lentynoje šypsosi, sutikite, norisi ją paslėpti. O šios ir džiaugiasi, ir liūdi kartu. Kartu lavinama ir vaiko vaizduotė.“
Tilda, nuotraukos iš asmeninio „By dite“ archyvo
„Pats pirmas pasiūtas
gaminys buvo kosmetinė, – pasakojimą tęsia kūrėja. – Kai gavosi
gražus dalykas, jaučiausi lyg kosmoso užkariautoja. AŠ TAI GALIU PATI! Tada,
žinoma, augo apetitas. O gal ir šitas pavyks? O tas? Tada ir prasidėjo…“ V. Prusakovos
žaislai tinka asmenims nuo 0 iki 99 metų. Lėlės dovanojamos tiek mažiems,
tiek ir garbaus amžiaus žmonėms. Kūrėja prisimena, kaip tautinių motyvų
drabužiais papuošta lėlė nuo artimiausio žmogaus nukeliavo močiutei. Taip pat
yra kuriamos portretinės, šaržinės lėlės. Žinoma, svarbiausi ir pagrindiniai jos
darbų vertintojai – vaikai. „Labai nemėgstu internetinės prekybos, – sako
moteris. – Kai vaikas paima į rankas tavo žaislą, ta emocija, nuo pirmo
žvilgsnio iki kol bendrauji, yra neįkainojama.“
Interjero detalės – krepšys, nuotraukos iš asmeninio „By dite“ archyvo
Dvejus metus žaislų siuvimą kaip hobį derinusi su darbu dviejų suaugusių vaikų mama vis dėlto pasiryžo pokyčiams. Optimizmu trykštanti moteris, savo veiklą pradėjusi po darbų miegamajame palinkdama prie siuvimo mašinos, dabar gali džiaugtis turima kūrybine erdve Anykščių menų inkubatoriuje (AMI). „Sunku visada viskas, kas nauja, nežinoma, – patirtimi dalijasi Vaida. – Ypač kai nėra stabilumo, bet gal tai ir yra įdomiausia. Net nežinau, ar yra čia to talento, o darbo, tai taip. Kūrybos čia mažoji dalis, visa kita – pardavėjas, tiekėjas, buhalteris…“ Kūrėjos ateities planuose ir svajonėse – maža jauki parduotuvėlė su kūrybine studija, kurioje būtų vedami edukaciniai užsiėmimai tiek vaikams, tiek ir suaugusiesiems.
Įkvėpimas, kaip sako „By dite“ įkūrėja, sklando ore, tik reikia laiku pačiupti jį už kojos. Būna, kad būsimus žaislus autorė susapnuoja. Moteris vaikystės džiaugsmu nori pasidalyti su mažais ir jau užaugusiais vaikais. Vaidos Prusakovos rankomis sukurto žaisliuko krūtinėje „plaka“ maža flanelinė širdelė, kuri kiekvieną pamils ir išklausys.