„GRYNAS TAKAS“: KLAIPĖDOS REGIONE VISI GERI DALYKAI OŠIA!
Parengė Jurga Liaubaitė
Pasaulyje vis daugiau psichologų kalba apie gamtos poveikį psichinei žmogaus sveikatai. Gausiai atliekami tyrimai patvirtina, kad gamtoje praleistas laikas padeda išlikti aktyviems, mažina stresą, agresiją, ramina ir gerina nuotaiką. Antrus metus pasaulyje besitęsianti pandemija ne vieną mūsų privertė sustoti, daug ką permąstyti, daugiau laiko praleisti gryname ore. Šiandien norime Jums pristatyti asociacijos „Klaipėdos regionas“ sukurtą ir vystomą projektą „Grynas takas“ – iniciatyvą, kuri prisideda prie tvaraus gyvenimo idėjos ir skatina žmones judėti, pažinti juos supančią aplinką, įkvėpti gyvenimo pilnais plaučiais.
NUO OBJEKTO IKI OBJEKTO
„Praėjusių metų pavasarį žmonės buvo pavargę nuo užsitęsusios pandeminės situacijos, pasiilgę kelionių ir poilsio. Pasikeitė gyvenimo ritmas ir įpročiai. Buvę judėjimo apribojimai paskatino visus daugiau tyrinėti ir pažinti savo gyvenamąją aplinką ir vietoves. Todėl mūsų komandai kilo idėja sukurti kampaniją, kuri skatintų visus iš naujo atrasti Klaipėdos regioną bei suderinti poilsį, skatintų keliauti saugiai ir tvariai“, – kūrimosi istoriją pasakoja asociacijos „Klaipėdos regionas“ atstovai.
Pervalkos švyturys, nuotrauka iš www.grynastakas.lt
Idėjos išgryninimas, projekto „Grynas takas“ vizualinio identiteto sukūrimas, svetainės parengimas, užtruko apie 3–4 mėnesius. Pirmasis komandos pateiktas maršrutas buvo „NENUPUŠŠŠK“. Jis driekiasi per septynias Klaipėdos regiono savivaldybes nuo objekto iki objekto ir sudaro jį net 600 kilometrų. Tai žygtakiai, piliakalniai, paplūdimiai, parkai, švyturiai, didieji akmenys ir net skaitykla po atviru dangumi. 65 maršruto objektus galima pasiekti įvairiais tvaraus keliavimo būdais: dviračiu, pėsčiomis, baidare, laivais ar kemperiais. Šiuo maršrutu siekiama, kad keliautojai kuo daugiau laiko praleistų gryname ore, harmonijoje su gamta.
Šiandien atvėrus „Grynas takas“ interneto svetainę galima rasti 25 siūlomus kelionių maršrutus.
PABĖGIMAS NUO MIESTO ŠURMULIO
„Esame didelis regionas su daug skirtingų vietovių – ir kiekviena savaip žavi. Didžiuojamės turėdami platų lankytinų vietovių spektrą: Baltijos jūros pakrantę, Kuršių marias, begalę pušynų, unikalią Kuršių neriją, Ventės ragą, Klaipėdos universiteto botanikos sodą, Palangos Birutės parką, net 3 regioninius parkus, – galėtume vardyti ir vardyti, bet reikia atvažiuoti ir visa tai pamatyti“, – sako Klaipėdos regioną populiarinantys kelionių entuziastai.
Aukštumalos pažintinis takas, nuotrauka iš www.grynastakas.lt
Pandemijos metu daugelis žmonių iš naujo atrado ilgus pasivaikščiojimus gamtoje, išbandė aplinkinius pažintinius takus ir kitas atrakcijas gryname ore. Būtent todėl kampanija „Grynas takas“ kalba ir moko gamtoje būti atsakingiems ir tvarkingiems. Projekto kūrėjai parengė rekomendacijas ir taisykles, kaip tvariai ir saugiai poilsiauti.
Gamtos maršrutai, pašnekovų teigimu, dabar yra patys populiariausi, daugeliui atsiranda poreikis pabėgti nuo miesto šurmulio ir pakvėpuoti grynu oru.
PUŠYS, JŪRA, VĖJAS…
Interneto puslapyje www.grynastakas.lt esančioje skiltyje „Įsigyk ir paremk“ įsigydami „NENUPUŠŠŠK“ vardinę atributiką, galite prisidėti prie prasmingų iniciatyvų: Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centro statybų, Salantų regioninio parko takų atnaujinimo ar Baltijos jūros pakrantės tyrimų.
„NENUPUŠŠŠK“ vardinė atributika, nuotrauka iš www.grynastakas.lt
„NENUPUŠŠŠK“ šūkis kilo iš idėjos, jog mūsų regione visi geri dalykai ošia – PUŠYS, JŪRA, VĖJAS! – apie dar vieną kūrybinį sumanymą pasakoja asociacijos „Klaipėdos regionas“ atstovai. – Kampanijos pradžioje pagaminome keletą džemperių „Gryno tako“ ir „NENUPUŠŠŠK“ idėjos reklamai. Netikėtai jie sulaukė didžiulio susidomėjimo, todėl nusprendėme sudaryti sąlygas juos įsigyti visiems norintiems. Kadangi neturime tikslo kampanijos sukomercinti ar iš jos uždirbti, visas lėšas, gautas įsigijus kampanijos atributiką, skiriame skirtingoms regiono iniciatyvoms, susijusioms su kampanijos idėja.“
MAN, TAU IR KIEKVIENAM
„Gryno tako“ sukurti maršrutai tinkami keliauti visais metų laikais – ir žiemą, ir vasarą. Jie skirti visiems keliautojams, norintiems pažinti ir aplankyti Klaipėdos regioną. Žinoma, jei esate nepatyręs žygeivis, kampanijos sumanytojai siūlo rinktis lengvesnius bei trumpesnius maršrutus, bet jei mėgstate iššūkius, savo jėgas išbandyti galite eidami ir sunkesnius, ilgesnius žygius.
„Visada keliaujant rekomenduojame laikytis tvaraus keliavimo taisyklių: susitvarkyti ir palikti švarią aplinką, kurioje leidžiate laiką, – sako jie. – Klaipėdos regione gyvena daug retų, nykstančių paukščių, gyvūnų ir augalų. Saugokime jų namus! „Gryname take“ taip pat laukiami ir naminiai gyvūnai, tik nepaleiskite jų nuo pavadėlio ir visuomet pasitikrinkite, ar objekte galima lankytis su augintiniu. Pandemijos metu rekomenduojame masinėse susibūrimo vietose laikytis atstumo arba pasirinkti mažiau lankomas vietas, objektus.“
Karklė, nuotrauka iš www.grynastakas.lt
Projekto „Grynas takas“ kūrėjai ir vystytojai – asociacija „Klaipėdos regionas“ – linki kuo daugiau keliauti ir pažinti naujas, įdomias ir dar neatrastas Klaipėdos regiono vietas. Pasirinkimas tikrai platus – nuo unikalios Skuodo rajone plytinčios tundros iki slapto paplūdimio, kuriame kiekvienas atranda harmoniją ir balansą.
Tad metas krautis kuprinę ir atrasti dar nepažintas unikalias Klaipėdos regiono vietoves!